-

Greenwatcher : "Od kiedy nie jesteśmy karmą dla wielkich kotów, boimy się samych siebie"

Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz ministrze Szyszko?

Minister Środowiska prof. Jan Szyszko miał powiedzieć w wywiadzie w Radiu Maryja: Błędy popełnione poprzednio będzie trzeba rzeczywiście naprawić, to nie ulega najmniejszej wątpliwości. Będziemy starli się poszukać winnych, którzy doprowadzili do ogromu tragedii w Puszczy Białowieskiej (cytuję za witryną wPolityce.pl, https://wpolityce.pl/polityka/368315-minister-srodowiska-czekamy-spokojnie-do-12-grudnia-na-rozprawe-przed-ts). O słodka profesorska naiwności. Cóż im Pan zrobi jak już Pan znajdzie tych winnych, Drogi Ministrze Środowiska?

Ależ oni się nie kryją. Odnajdzie Pan ich wśród ekspertów Instytutu Badawczego Leśnictwa, którzy brali udział w pracach nad Narodowym Programem Leśnym. Co więcej, ten Program realizowany w latach 2012 - 2015 (http://www.npl.ibles.pl/) był sfinansowany przez podległą i nadzorowaną obecnie przez Pana jednostkę, to jest Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych. Ówczesny minister środowiska pan Marcin Korolec zapragnął mieć taki Program: Jako Minister Środowiska odpowiedzialny za leśnictwo w naszym kraju, uznałem za stosowne podjęcie prac nad Narodowym Programem Leśnym. Nie powinno to nikogo dziwić wszak z wykształcenia to prawnik. Polonista albo górnik też potrzebowaliby programu do kierowania np. ministerstwem zdrowia.

Jednym z owoców tego Programu są publikacje np. Materiały z czwartego panelu ekspertów w ramach prac nad Narodowym Programem Leśnym pt. Ochrona. Lasy i gospodarka leśna jako narzędzia kształtowania środowiska naturalnego i ochrony przyrody  (Instytut Badawczy Leśnictwa, 2015 r., pod red. nauk. dr hab. Zbigniewa Borowskiego i prof. dr hab. Kazimierza Rykowskiego). W aneksie pt. Nasi eksperci znajduje się skrócone dossier autorów tego dzieła. Na str. 281 ekspert pan Rober Cyglicki (cytuję w całości, wytłuszczenie moje).   

Rober Cyglicki

Fundacja Greenpeace Polska, Warszawa

Animator i członek ruchu pozarządowego związanego z ochroną środowiska, międzynarodowymi finansami publicznymi oraz polityką rozwojową. W latach 2004-2006 członek komitetów ds. funduszy europejskich przy Ministerstwie Infrastruktury. Jako specjalista CEE Bankwatch Network prowadził  kampanię na rzecz reformy Europejskiego Banku Inwestycyjnego w obszarze przejrzystości i spójności działalności finansowej banku z politykami środowiskowymi Unii Europejskiej. W Polsce zaangażowany m.in. w kampanię na rzecz ochrony Doliny Rospudy. Członek komisji ds. Strategii Rozwoju I Pan-Europejskiego Korytarza Transportowego, której prace posłużyły do zmiany przebiegu części drogowej „Via Baltica”. Od 2009 roku bezpośrednio związany z fundacją Greenpeace Polska, w której pełni funkcję dyrektora programowego i specjalisty ds. polityk środowiskowych Unii Europejskiej. Współinicjator kampanii obywatelskiej na rzecz zmiany ustawy o ochronie przyrody, pod którą podpisało się ćwierć miliona Polek i Polaków. Koordynator kampanii „I love Puszcza”, która doprowadziła do zawarcia kompromisu w sprawie gospodarczego użytkowania Puszczy Białowieskiej do czasu ustanowienia parku narodowego na całym jej terenie.      

W tym autorskim aneksie jest też zdjęcie pana Cyglickiego, więc gdyby Pan Minister zechciał zrobić list gończy - to można. Życzę powodzenia, ale nie wierzę, nawet jeśli to słowa wypowiedziane w Radiu Maryja.  

 

 

 tagi: ekologizm  puszcza białowieska 

Greenwatcher
23 listopada 2017 11:06
12     1148    7 zaloguj sie by polubić
komentarze:
DYNAQ @Greenwatcher
23 listopada 2017 18:34

Wpisałem w wyszukiwarkę :  Rober Cyglicki,wykształcenie. I co? Ekspert,doradca ,animator i członek,specjalista,dyrektor,koordynator,współinicjator-ale o wykształceniu ani słowa.

Dwa przepisy powinny być respektowane:1) Jeśli nie ponosisz odpowiedzialności za decyzję,nie możesz mieć na nią wpływu.2) Wysokie kary za kłamanie.

zaloguj się by móc komentować


Greenwatcher @DYNAQ 23 listopada 2017 18:34
23 listopada 2017 20:34

Mądrej głowie dość dwie słowie. Trafna uwaga. Tenże, animator, członek, specjalista, dyrektor, koordynator, współinicjator to nie jedyny ekspert bez tytułu naukowego, wymieniony w publikacji o której wspomniałem. Jest tutaj także np. Adam Wajrak – licealista. Nie mam żadnych pretensji do obu panów z tego tytułu  - wykształcenie i mądrość nie zawsze idą w parze. Natomiast jakie świadectwo wystawia sobie Instytut Badawczy Leśnictwa nobilitując ich do roli ekspertów w dyskursie o Narodowym Programie Leśnym? Z jakiej racji? To po prostu wstyd, to się nie godzi, to ośmiesza ten Instytut. Jeśli jego uczeni potrzebują konsultacji z amatorami w tak ważnej sprawie to zastanówmy się za co im płacimy? Jeśli markowali konsultację społeczną to po prostu oszukiwali w imię jakieś poprawności politycznej.

A teraz o wspomnianej odpowiedzialności. W 100% racja – poniesie ją nie Cyglicki, nie Wajrak, ale jakiś dyrektor, nadleśniczy i leśniczy. I bardzo dobrze jeśli zasłużyli, przecież zarządzają państwowym majątkiem. To społeczeństwo wynajęło ich do tej roboty, a nie Cyglickich i Wajraków. Problem w tym, że przez lata z nimi kolaborowali, a teraz oczekują od społeczeństwa zrozumienia i wsparcia bo ich byli akolici wypierają. Gdyby nie prof. Szyszko leżeli by, a w majątku byłego skarbu państwa przechadzałby redaktor Adam z Kordelasem Leśnika Polskiego.   

zaloguj się by móc komentować

DYNAQ @Greenwatcher 23 listopada 2017 20:34
23 listopada 2017 21:02

Jakiś czas temu  rozmawiałem z panią inspektor d.s. drzew doborowych,zagadnąłem ją o Białowieską,odparła-zbyt łatwo ulegliśmy...wśród szerokiej rzeszy leśników pogląd na wajrakopodobnych jest zgodny i uguntowany...Cała ta zaraza przyszła z góry,leśniczowie nic tu nie mają do gadania.Przychodzi polecenie z Generalnej Dyrekcji LP i-wykonać,to jest służba.Ci animatorzy,członkowie,eksperci etc.to po mojemu jest agentura którą szczegółowo powinny się zająć odpowiednie służby.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @Greenwatcher 23 listopada 2017 20:34
23 listopada 2017 21:36

jakie tm konslultacje naukowe. Cyglicki i Wajrak potrzebowali zarobic na zleceniach, to im wpisano te "erkspertyzy",mżeby była jakaś podkłądka do płac i księgowości.

Przeciez nikt tego nie czytał, a nawet nie wiadomo, czy coś tam "od sierbie" napisali, czy tylko skopiowali z "łunijnych" gotowców.

zaloguj się by móc komentować

DYNAQ @ewa-rembikowska 23 listopada 2017 19:40
23 listopada 2017 22:09

No jeszcze jeden...chrońmy lasy.

zaloguj się by móc komentować

Greenwatcher @DYNAQ 23 listopada 2017 21:02
23 listopada 2017 22:56

Też tak myślę, stąd moje obawy. Sam minister może zrobić porządek w swoim resorcie, ale bez służb się nie obejdzie, bo ci "eksperci" są poza jego zasięgiem. Stanislaw-orda napisał, że Cyglicki i Wajrak potrzebowali zarobić na zleceniach ..., ale jest gorzej. Lepsi od nich nie tylko brali kasę, ale mieli wpływ na prawo, które krępuje różne dziedziny życia w Polsce, a to już nie są zwykłe fuchy. Nie ma znaczenia ilu wsród nich to najemnicy, a ilu to pożyteczni idioci. Szkodzą tak samo.      

zaloguj się by móc komentować

DYNAQ @Greenwatcher 23 listopada 2017 22:56
23 listopada 2017 23:41

Myślę że właściwy do takich spraw jest UOP.

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @DYNAQ 23 listopada 2017 22:09
24 listopada 2017 08:41

On ze Szczecina i jako bardzo młody cżłowiek zajmował się kontrabandą.

Oczywiściee, gdyby służby były prawdziwymi służbami to i władze miałyby informacje, czy nie wykonywał przypadkiem zleceń również dla organizacji zagranicznych a jego fundacje byłyby prześwietlone na wskroś.

zaloguj się by móc komentować

DYNAQ @ewa-rembikowska 24 listopada 2017 08:41
24 listopada 2017 17:23

W Białowieskiej straty sięgają kilkuset milionów złotych ,plus straty w ekosystemie,siedliskach,rany które będą się goić przez setki lat-i nie ma winnych? Kto wymuszał,kto podpisał decyzję? Cisza? Wierzyć się nie chce.

"Ostatni naturalny las w Europie"-Guzik prawda,jeśli w stanowiskach grądowych jest 80% udziału świerka to nie jest las naturalny!Świerka tam może być 10-15 %.Powinna być zrobiona przemyślana,powolna przebudowa drzewostanów,a nie gradacja kornika.To zadanie na dziesiątki lat.Po gradacji będzie tam chwastowisko,leszczynyi grab.Rozpacz.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @DYNAQ 24 listopada 2017 17:23
24 listopada 2017 22:04

niech sie zajma wycinanymi na wyscigi  lasami tropikalnymi w Amazonii, Kongu czy Indochinach i Indonezji.

Tamte wycinki destabilizuja rpwnowagę klimatyczną w skalio planety, zas fragment PB po stronie polskiej, czy by istniał czy nie, nie ma w zasadzie znaczenia.

Czepianie się ingerencji dokonywanej w w lesie "puszczańskim" stano0wi  tylko pretekst  wykorzystywany przez politycznych  cyników oraz pospolitych ignorantów.

zaloguj się by móc komentować

Greenwatcher @stanislaw-orda 24 listopada 2017 22:04
24 listopada 2017 23:13

Może jest szansa bo człowiek wojenny:

 

prowadził  kampanię na rzecz

zaangażowany m.in. w kampanię na rzecz

współinicjator kampanii obywatelskiej na rzecz

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować