-

Greenwatcher : "Od kiedy nie jesteśmy karmą dla wielkich kotów, boimy się samych siebie"

Komentarze użytkownika

@Woły na wypasie – na manowcach Biblioteki Historii Gospodarczej Polski (12 marca 2018 10:20)

O i tu Pan dotknął do żywego. Jak wyglądał w przeszłości las?  Przy potęgującym się zapotrzebowaniu na opał? Przy zbieractwie chrustu i wybieraniu posuszu, przy produkcji węgla drzewnego i smoły? Przy zapotrzebowaniu na drewno konstrukcyjne domów, dróg, kolei, statków? Przy wielkim eksporcie tego surowca z Rzeczpospolitej, a potem zaborów?  Jak wyglądał ten las? Jak przetrwał tę eksploatację, jakie były jej zasady  i jaka ona była? Może się okazać, że to obecnie mamy złote czasy lasu, a i tak nie pozwolą nam się z tego cieszyć .

Dzisiaj wiemy jak ma wyglądać.  Są parametry, wskaźniki itp. np.:

Należy uwzględniać martwe drzewa i części drzew leżących i stojących od 7 cm grubości w cieńszym końcu; nie wlicza się pniaków.

Bie ...

Greenwatcher
14 marca 2018 08:30

@Woły na wypasie – na manowcach Biblioteki Historii Gospodarczej Polski (12 marca 2018 10:20)

Dobry trop, ja pamiętam Świnskie Obórki z niemal środka lasu Wielkoposliego Parku Narodowego. Ta nazwa też mnie zastanawiała. A co to było ? No własnie małe, płytkie epizodyczne jeziorka, a raczej duże kałuże, błotka do taplania. Myślałem, że to może chodzi o dziki, ale może właśnie o wypas świń w lesie?  Na gorące lato jak znalazł.  

Dzięki.  

Greenwatcher
12 marca 2018 23:39

@Woły na wypasie – na manowcach Biblioteki Historii Gospodarczej Polski (12 marca 2018 10:20)

I jeszcze. Wspomniany Jarosław Leitgeber pisał w 1929 tak:

Handel trzodą chlewną był wiecej wewnetrzny, krajowy aniżeli postronny. Tylko Wielkopolska wywoziła poważniejszą ilośc świń do Ślaska i Saksonji (str. 298). 

 

Greenwatcher
12 marca 2018 23:28

@Woły na wypasie – na manowcach Biblioteki Historii Gospodarczej Polski (12 marca 2018 10:20)

Dziekuję za ten "świniowy" wątek. Oczywiscie daje wiele do myślenia - także takiego dla mnie, a więc oddziaływań na przyrodę.

Dąbrowa szlachecka w tej lokalizacji to po prostu cudowne. Dziękuję. Gdyby jakaś młodzież, zechciała wykorzystać metody systemu informacji geograficznej to wiele szlaków Baszanowskiego udało by sie dokładnie prześledzić. 

A do pamiatek hutniczych dorzucę moje ulubione Miedzichowo z pogranicza województw lubuskiego i wielkopolskiego.  

Greenwatcher
12 marca 2018 15:19

@Woły na wypasie – na manowcach Biblioteki Historii Gospodarczej Polski (12 marca 2018 10:20)

Dziekuję, oczywiście że tak. Pisałem o tym w tekście, a rozległe o Krakowie i Błoniach w książce Baszanowskiego. 

Na pewno byłoby łatwiej z Błoniami, których mamy w Polsce ponad 100, na pamiątkę dawnych pastwisk i łąk w miastach, miasteczkach i wsiach. Jarmarki wołowe - pisze Baszanowski - odbywały się zawsze na podmiejskich błoniach (str. 216). Jednak błonia to nie las …

Po prostu las jako miejsce postoju, wypasu i przepędu jest historycznie o wiele ciekawszy, ale można też podobną mapkę zrobić z Błoniami. To nasza przewaga nad czasami Baszanowskiego, w których nie miał komputera i bazy danych miejscowości. 

Greenwatcher
12 marca 2018 14:40

@Chasydzi... (3 marca 2018 00:34)

Dziękuję. Mam wrażenie, że większość Polaków właśnie tak wyobraża sobie przeciętnego mieszkańca Izraela, a nie jakiegoś garniturkowego Netanjahu. A właściwie dlaczego? Przecież w hollywoodzkich produkcjach taki typ-stereotyp jest gdzieś na trzecim planie kadru, gdzieś przechadza się po drugiej stronie ulicy, stoi tyłem na korytarzu. Widać mają jakiś problem … powiedziałbym tolerancji. Jak tu pokazać takiego Żyda manifestującego swoją wiarę? A jednocześnie tak „zabytkowego”? Być może dlatego przemyca się, niemal zawsze, jakieś wspomnienie postżydowskiego obyczaju: bar micwę, obrzezanie, z rzadka koszerność. I to już wystarczy by film i bohater byli poprawnie spozycjonowani.  Nomen omen Klatka dla ptaków, w którym „miły gej”, z żyd ...

Greenwatcher
3 marca 2018 08:02

@Polacy, Żydzi, statystyka i bałagan (2 lutego 2018 19:04)

Kapitalny materiał. Bardzo dziękuję. Tam gdzie fakty, a nie emocje nawet w SN obecność uczniów jest niestety mniejsza. Życzę by tekst przyciągnął tłumy.

A wniosek:

Jeśli kwantyfikatorem ma być rodzaj obywatelstwa, to Żydzi, którzy byli obywatelami polskimi ponieśli ofiary wskutek działania innych obywateli polskich, zatem jest to sprawa wewnętrzna i rzecz dla instytucji Państwa Polskiego jako kontynuatora prawnego II RP.

I nic nikomu z zewnątrz do tych spraw.

jest jednym z najważniejszych w dyskusji wewnątrz i na zewnątrz o okresie II RP, Polsce Ludowej i IIIRP.

Znakomicie obrazują to zdarzenia i los dochodzeń o nich z Jedwabnego i Kielc – sztandarowe pozycje w antypolskiej narracji mediów zagranicznych i tych ulokowanych w Polsce. W stulecie o ...

Greenwatcher
3 lutego 2018 09:10

@Trochę statystyki okołoholokaustowej (1 lutego 2018 15:04)

Dzięki, ale to nie miało i nie ma znaczenia, nawet w tych dwóch przykładach, które podałem. 

Greenwatcher
1 lutego 2018 17:37

@Trochę statystyki okołoholokaustowej (1 lutego 2018 15:04)

Zgłaszam się nie do odpowiedzi, ale z pytaniem. A jak wyglądała sprawa obywatelstwa w II Rzeczpospolitej?  Ludność polska – obywatel Polski. A ludność żydowska, ludność białoruska, ludność ukraińska? To byli obywatele czego w granicy II RP? Jakiego państwa? Żydowskiego? Przechodzimy nad niebagatelnym problemem do uproszczenia podziału Polak-Żyd. Wyznanie bądź pochodzenie nie jest obywatelstwem. Posłużę się dwoma poważnymi przykładami. Żydzi, uciekinierzy z Polski, złapani z paszportem polskim we Francji, przez policję francuską, byli w pierwszej kolejności wydawani Niemcom ponieważ nie byli obywatelami Francji. Dopiero potem Francuzi łapali swoich wyznawców judaizmu.  Jak słyszałem, w ostatnich latach kilka tysięcy Izraelczyków poprosiło i otrzymało obywat ...

Greenwatcher
1 lutego 2018 17:22

@Brigitte MaBeNa (24 stycznia 2018 15:33)

W Szkole Nawigatorów wszyscy się uczymy i to lubię najbardziej. Ja w oślej ławce. Pan Henryczek tyle razy już spostponował pracę swojego poprzednika, jakby ten był, co najmniej, z jakieś platformianej  opozycji. To jest groteskowe. Jak ktoś chce niech traktuje to jako niefortunne wypowiedzi, ale prof. Szyszko nie walił tak w pracę Grabowskiego i Korolca, o których już wszyscy zapomnieli, a szkoda.

Greenwatcher
25 stycznia 2018 17:43

@Brigitte MaBeNa (24 stycznia 2018 15:33)

Człowiek się zastanawia, a tu proszę, pan minister Henryk Kowalczyk odpowiada (cytuję całość za portalem wPolityce.pl):

Zapytany o projekt ws. zakazu hodowli zwierząt futerkowych, powiedział:

Właściwie przy obecnym rozwoju przemysłu i możliwości ubrań dość ciepłych z tworzyw sztucznych, spokojnie można zrezygnować z futer.

https://wpolityce.pl/polityka/378217-minister-srodowiska-deklaruje-chce-sie-zastosowac-do-wyroku-trybunalu-sprawiedliwosci-ws-wycinki-w-puszczy

 

Ze swej strony skromnie podpowiadam, że przecież i ocieplenie ma być.  

Greenwatcher
25 stycznia 2018 16:48

@Brigitte MaBeNa (24 stycznia 2018 15:33)

Jak już wspomniałem, być może próbuje zrozumieć coś w czym nie ma jakieś finezji, jakieś strategii, taktyki itp., jak ten Koziołek Matołek szukam Pacanowa. Utwierdza mnie w tym wypowiedź ministra środowiska pana Henryka Kowalczyka, który prezesa Jarosława Kaczyńskiego postrzega tak:  

Nie od dziś wiadomo, że prezes Jarosław Kaczyński jest zdecydowanym przeciwnikiem wszelkiego rodzaju łowiectwa i zabijania zwierząt, natomiast też rozumie sytuację np. w rolnictwie, no że jest to zło, ale zło konieczne. Bez tego nie ruszymy z walką z ASF, a jeśli tego nie zrobimy, to będzie w rolnictwie tragedia.”

Zaznaczam, że jest to fragment wywiadu udzielonego w Radio Plus o ponownej konsultacji ustawy z dnia 14 grudnia 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w ...

Greenwatcher
25 stycznia 2018 09:36

@Brigitte MaBeNa (24 stycznia 2018 15:33)

Czytam z zainteresowaniem. Ta nieekologicza to była nasza flota jak przypuszczam?  

Greenwatcher
24 stycznia 2018 22:43

@Brigitte MaBeNa (24 stycznia 2018 15:33)

Dobry trop. 

Greenwatcher
24 stycznia 2018 20:42

@Brigitte MaBeNa (24 stycznia 2018 15:33)

Dziękuję, nie wiem czy znane ale polecam: https://www.youtube.com/watch?v=4wrAdFYoDy8

"Zrównoważony rozwój - uniwersalna religia pogańska" - Dr Aldona Ciborowska. Jest tam wiele poważnych inspiracji do samodzielnego myślenia o rzeczach naszych codziennych. Niby drobnych, a to plastikowe nakrętki, a to segregacja ...

Greenwatcher
24 stycznia 2018 20:19

@Brigitte MaBeNa (24 stycznia 2018 15:33)

Wszystkim b. dziękuję za zainteresowanie. Niestety nie umiem na nic odpowiedzieć. Pierwotny tytuł notki brzmiał Czy Brigitte pokocha nazistów i antysemitów?  Nie ma bowiem dnia by zagraniczne mendia nie waliły w nas z tak ciężkiej artylerii (błogosławieni, którym urągają). Tu nas bombardują nalotami dywanowymi, a nasz rząd rozpina parasol, to jest uruchamia kampanię na wysokim poziomie zaangażowania emocji - zwierzęta cierpią, a my Polacy z tym skończymy. I jaki ma być tego efekt? Proszę nie wchodźmy w przyszłe scenariusze np. skutków wejścia w życie ustawy itp., bo tylko wpędzimy się w depresję (a nie jest to tego warte, no i samej ustawy na razie nie ma).  

My naprawdę nie jesteśmy potrzebni do zlikwidowania ferm futerkowych, a prezes Kaczyńsk ...

Greenwatcher
24 stycznia 2018 20:08

@Kiedy korytarze humanitarne dla polskiej klasy politycznej? (23 stycznia 2018 20:41)

Po tym jak Szanowny Ewaryst Fedorowicz odkrył (9 stycznia) znikniecie prezesa Jarosława Kaczyńskiego, w czasie wrzenia w kotle dobrej zmiany, sekwencja spuszczania ciśnienia, przez przewodnika lepszej zmiany była i jest następująca:

10 stycznia: jest kręto, ale zaufajcie bo dążymy do celu (miesięcznica smoleńska),

18 stycznia: nie zmieniamy stanowiska w sprawie reparacji wojennych (posiedzenie senackiego klubu PIS, na którym Prezes rekomendował odstrzelenie senatora Koguta),

23 stycznia: Niech futra przejdą do historii (w nagraniu dla TVP1)

I to wszystko robi 50% poparcia dla rządu ? Myślę, że to raczej wzrost oczekiwania, roszczenia, a może nawet żądania dobrej/lepszej zmiany. Maszyna poszła w ruch i kto temu sprosta?  Futro z Koguta dla elektoratu na pewno nie ...

Greenwatcher
23 stycznia 2018 22:06

@O pająkach Sakiewicza i jeszcze lepszej zmianie (16 stycznia 2018 10:57)

Pasy zapięte? Najlepsza zmiana właśnie wyszła z bloków startowych.  

https://www.youtube.com/watch?v=Mt9u7mEw8z0

Greenwatcher
16 stycznia 2018 17:21

@Z nowym rokiem... (12 stycznia 2018 01:51)

Dziekuję za podanie tych niteczek, podążę ...

Greenwatcher
13 stycznia 2018 19:43

@Rychu Pawlu i PiSowskie przykrywanie na ekranie ex intenso (12 stycznia 2018 14:36)

bockiem, bockiem, cichućko cichućko - Kwiczoł, Janosik.  Wprawdzie nie było nic o nagrodzie, ale jakoś się Panie Ewaryście dogadamy ...

Greenwatcher
13 stycznia 2018 11:38

Strona 1 na 3.    Następna